بخش گوارش :

 بخش فوق تخصصی گوارش و آندوسکوپی بیمارستان مرکزی شیراز با برخورداری از پزشکان توانا و کادر مجرب با بهترین تجهیزات مدرن پزشکی همچون دستگاه های آندوسکوپی مارک Pentax و Olympus  با قابلیت داشتنNBI جهت تشخیص سرطانهای معده و روده و دستگاه اندوسونوگرافی مارک فوجی  با قابلیت تشخیص و نمونه برداری بدون درد از ضایعات مخاطی سرطانی و غیر سرطانی دستگاه گوارش با استفاده از امواج Ultrasound  آماده ارائه خدمات درمانی و تشخیص بیماریهای  گوارشی مراجعین محترم می باشد.این بخش جهت سهولت دسترسی مراجعین و بیماران در طبقه ای مجزا واقع در ساختمان شماره سه  بیمارستان می باشد.

تجهیزات  موجود در بخش گوارش :

دستگاه اندوسکوپی و کولونوسکوپی مارکهای Pentax  و  Olympus

دستگاه اندوسونوگرافی مارک فوجی

دستگاه تست U.B.T (Ureas Breath Test) مارک Heli Fan Plus ( کربن 13 )

دستگاه A.P.C مارک ERBE

پروسیجرهای در حال انجام در بخش گوارش :

اندوسکوپی تشخیصی و درمانی: ارزیابی بیماریهای مری و معده و اثنی عشر ( پولیپ معده – زخم های خونریزی دهنده و ریفلاکس اسید )

کولونوسکوپی تشخیصی و درمانی: ارزیابی بیماریهای روده بزرگ و کوچک ، انسداد روده ، پولیپ روده ، درمان پولیپ روده

اسکلروتراپی: تزریق ماده اسکلروزان جهت کنترل خونریزیهای گوارشی

پولیپکتومی: برداشتن پولیپهای معده و روده

در آوردن جسم خارجی ( Foreign Body ) : بیرون آوردن اجسام خارجی که از طریق دهان وارد دستگاه گوارش می شوند .

گذاشتن PEG ( گاستروستومی تیوپ ) : قراردادن لوله از روی شکم به داخل معده جهت تغذیه بیمار

رابر باند: پیشگیری از خونریزیهای واریس های مری و کنترل خونری زیهای ناگهانی واریس با استفاده از حلقه های لاستیکی

بالون لاغری: گذاشتن بالون لاغری داخل معده جهت کاهش وزن

بالن آشالازی: جهت درمان تنگی های انتهای مری بدون علت ثانویه که نیاز به گشاد کردن دارند .

Dilatation مری ( بوژی ): برطرف کردن تنگی مخاطی یا پرده های مری که نیاز به از بین بردن تنگی یا گشادکردن از طریق دیلاتورهای سیلیکونی بنام بوژی یا ساواری دارند .

اندوسونوگرافی تشخیصی ( EUS ) : سونوگرافی از طریق اندوسکوپی فوقانی یا تحتانی جهت ارزیابی دقیقتر بیماریهای معده و لوزالمعده و  کیسه صفرا – کبد و ضایعات اطراف معده با استفاده از امواج Ultrasound  .

اندوسونوگرافی درمانی ( FNA ) : نمونه برداری از ضایعات داخل معده – خارج معده و لوزالمعده  جهت تشخیص سرطانهای دستگاه گوارش .

دستگاه تست U.B.T : تشخیص میکروب Hipylori  با کربن 13 جهت پیگیری در ریشه کنی میکروب هلیکوباکتورپیلوری ( که برای زنان باردار و کودکان هم قابل استفاده می باشد ).

دستگاه A.P.C : کنترل خونریزیهای گوارشی و از بین بردن ضایعات و پیش بدخیم مخاطی معده و روده از طریق انتشار گاز آرگون بوسیله اندوسکوپ بدون درد و بدون جراحی.

بخش گوارش مجهز به اتاق ریکاوری همراه با مانیتورینگ کامل بیماران پس از انجام پروسیجرها ، همراه با بیهوشی و بی حسی ( Sedation ) میباشد.

امکانات مدرن و به روز این بخش و نیز حضور جمعی از بهترین پزشکان فوق تخصص گوارش  و همچنین ذکر این نکته که تمامی اقدامات در این مرکزدر حالت Sedation and Anesthesia بدون اینکه بیمار دردی متوجه شود و یا چیزی به یاد آورد، این بخش را به یکی از بهترین بخش های آندوسکوپی مبدل کرده است. 

ساعات کار بخش گوارش از شنبه تا پنجشنبه از ساعت 7 صبح تا 14 می باشد و در شیفتهای عصر و شب و روزهای تعطیل بصورت آنکال آماده خدمات به بیماران اورژانسی و بستری می باشد. شماره تماس واحد اندوسکوپی 36126110 و36126114 .

 

پزشکان بخش بخش گوارش

دکتر مظفر طالب زاده

متخصص داخلی - فوق تخصص گوارش

دکتر محمد جعفر مشفع

متخصص داخلی و فوق تخصص گوارش و کبد